Uticaj treninga na poboljšanje efikasnosti u sportskim igrama i socijalni status lica iz specijalnih ustanova u BiH

Volume 2, Issue 2 (2012)

Uticaj treninga na poboljšanje efikasnosti u sportskim igrama i socijalni status lica iz specijalnih ustanova u BiH
Kada Delić-Selimović, Pane Mandić, Nermina Mujić
Apstrakt: 
''Specijalna olimpijada'' u BiH je osnovana 1998. godine u Tuzli, i od tada uspješno egzistira. Osim ''Specijalne olimpijade'' u BiH osnovana je još jedna organizacija ''Unified sport'', koja također organizuje sportske manifestacije za djecu sa i bez mentalne deficijencije u BiH. Navedene organizacije imaju osnovni cilj socijaliziranje ove populacije pomoću sportskih aktivnosti. Zahvaljujući ovim organizacijama, svaka ustanova u BiH koja se bavi djecom sa mentalnom deficijencijom (zavodi za zbrinjavanje osoba ometenih u mentalnom razvoju, osnovne i srednje specijalne škole, udruženja roditelja djece ometene u razvoju i druga udruženja koja pomažu osobama sa umanjenim sposobnostima) ima sportsku sekciju, koje prerastaju u klubove specijalnih sportova. Takmičenja nisu samo cilj nego i sredstvo kojim se stvara interes kod djece za bavljenje fizičkom aktivnošću. Testiranja su rađena u Zenici, Tuzli i Banjoj Luci na ukupno 74 ispitanika, lahke i umjerene mentalne deficijencije, starosti od 14–22 godine. Istraživanja sa sličnom temom nisu rađena u BiH i regiji.
Glavni je zadatak bio utvrditi efekte košarke i nogometa na poboljšanju efikasnosti u košarci i nogometu i sociološkog statusa lica iz specijalnih ustanova BiH.
Ključne riječi: 
intelektualne teškoće, košarka, nogomet, efikasnost, socijalni status
Puni tekst: 
PDF
Reference: 
  1. Bajgorić, B. (2006). Efekti programiranog rada na transformaciji morfoloških obilježja, bazičnih motoričkih sposobnosti i situaciono-motoričkih sposobnosti kod polaznica košarkaške škole. Neobjavljeni magistarski rad. Sarajevo: Fakultet sporta i tjelesnog odgoja.
  2. Bilić, Ž. (2002). Nivo transformacijskih procesa i stupanj strukturalnih promjena motoričkih sposobnosti i morfoloških karakteristika pod utjecajem trenažnih operatera. Neobjavljena disertacija. Sarajevo: Fakultet za sporta i tjelesnog odgoja.
  3. Galešev, V., Igrić, Lj. i Nikolić, B. (1992). Metrijske karakteristike Evidencijskog lista za otkrivanje i praćenje djece s teškoćama u razvoju (Opći dio) nakon taksonomske korekcije skaliranja pojedinih čestica. Defektologija, br.28, 46-51.
  4. Karalejić, M. i Jakovljević, S. (1998). Testiranje i merenje u košarci. Beograd: KSS
  5. Kennedy Shriver, E. (2002). Special Olympics. Children's Press.
  6. Malacko, J. i Rađo, I. (2005). Tehnologija sporta i sportskog treninga. Sarajevo: Fakultet za sporta i tjelesnog odgoja.
  7. Mikić, B, (2000). Psihomotorika. Tuzla: Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli.