Razvijanje snage opštim i specifičnim metodama u kajak kanuu

Volume 3, Issue 1 (2013)

Razvijanje snage opštim i specifičnim metodama u kajak kanuu
Toplica Stojanović, Goran Pašić, Zvezdan Savić
Apstrakt: 
Sa razvojem kajak kanu sporta (stvaranje različitih disciplina i oblika), popularizacijom i masovnošću svjetskih razmjera, raste i konkurencija. Danas je kajak kanu uz atletiku i plivanje sportska grana sa najviše učesnika i dodjeljenih medalja (Peking, 2008 – 84 medalja) u programu Olimpijskih igara. Nastojeći da pobijede protivnike, sportisti i njihovi treneri koriste iskustva drugih veslača. Primjetna je stalna dinamika napretka sportskog rezultata. Primjenom saznanja iz oblasti medicine, fizike, biomehanike i psihologije stvorena je predstava koliko su sportska tehnika i psihofizičke sposobnosti značajni za postizanje vrhunskog rezultata. Kajak kanu, odnosno svaka od disciplina, ima svoje specifičnosti, gdje razvoj određenih oblika snage zauzima posebno mjesto. Možemo reći da je ona uz izdržljivost i brzinu prva među jednakima. Mnoštvo disciplina u kajak kanu sportu uslovilo je specijalizaciju takmičara za pojedine discipline. Koji su to oblici ispoljavanja snage bitni u kajak kanu sportu, njihove specifičnosti, koje su to metode i sredstva za njihovo razvijanje i unapređenje glavna su pitanja, koja se postavljaju pred struku i nauku.
Ključne riječi: 
snaga, razvijanje, opšte metode, specifične metode, kajak kanu
Puni tekst: 
PDF
Reference: 
  1. Canoing international. (2003). Official magazine of ICF, no. 3-4.
  2. Canoe focus. (1997). Official magazine of British kanoe Union, no. 110-111.
  3. Encyclopedia: ''Britanica'', 1/A-B, Belgrade, year 2005.
  4. Endicott, W.T. (1983). The Ultimate Run. E-Book available at http://www.daveyhearn.com/. Accessed 21.05.11.
  5. Endicott, W.T. (1980). To Win The Worlds. E-Book available at http://www.daveyhearn.com/. Accessed 21.05.11.
  6. Herodek, K. (2006). Opšta antropomotorika (General anthropomotorics). Niš: SIA.
  7. Lenz, J. (2003). Metodika treninga kajakaša i kanuista (Methodology of training of kayakers and canoeists). Zagreb: HKS.
  8. Nikolić, Z. (2003). Fiziologija fizičke aktivnosti (Physiology of physical activity). Beograd: Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu.
  9. Play Boating UK. (1997). Whitewater kayaking magazine.
  10. Stojanović, T., Dragosavljević, P. i Kostić, R. (2009). Teorija i metodika sportskog treninga (The theory and methodology of sports training). Banja Luka: FFVS.
  11. Szanto, C. (2003). Natjecateljska kanuistika (Competitive canoeistic). Zagreb: Hrvatski kajakaški savez.